Ona tilim, sen millat ko'rkisan!
Til – davlat timsoli, mulki, ruhi, millatning madaniy va ma’naviy boyligi, xalqning madaniyati, urf-odati, uning turmush tarzi, tarixidir.
1989-yilning 21-oktyabr kuni  Vatanimizda davlat tilining huquqiy asoslarini belgilash bo‘yicha “Davlat tili to‘g‘risida”gi Qonun qabul qilinib, unga ko‘ra, O‘zbek tiliga - Davlat tili maqomi berildi. Shu yildan binoan 21-oktabr “O‘zbek tiliga - Davlat tili” maqomi berilganligi munosabati bilan har yili bayram sifatida keng nishonlanib  kelinmoqda.
Toshkent shahridagi Prezident maktabida ham  21-oktabr kuni “Ona tilim mening  faxrim” nomli tadbir bo’lib o’tdi. Tadbirda o'quvchila o'zlarining ijodiy chiqishlari bilan ishtirok etdilar. Musiqa va raqs to'garak rahbarlari tayyorlagan ijodiy namunalarini namoyish etdilar.

Mother tongue, you are the beauty of the nation!
Language is the symbol of the state, property, spirit, cultural and spiritual wealth of the nation, culture, customs, way of life and history of the people.
On October 21, 1989, the Law "On the State Language" was adopted to determine the legal basis of the state language, according to which the Uzbek language was given the status of the state language. This year, October 21 is widely celebrated every year in connection with the granting of the status of "Uzbek language - the state language."
The Presidential School in Tashkent also hosted an event on October 21 entitled "My mother tongue is my pride." The event was attended by students with their creative performances. The leaders of the music and dance clubs demonstrated their creative samples.