Ijod maktablarida kitobxonlik targ‘iboti
Yurtimizda kitobxonlikni keng targ‘ib qilish, yoshlarni  ijodga o‘qishga qiziqtirish va shu orqali ularning bo‘sh vaqtini mazmunli o’tkazish maqsadida  turli tadbirlar o’tkazilmoqda.
Xususan, O‘zbekiston Yoshlar ittifoqi Farg‘ona viloyat kengashida O‘zbekiston xalq shoiri Enaxon Siddiqova bilan ijodiy uchrashuv o‘tkazildi. Tadbirda umumiy o‘rta ta’lim maktablarining Yoshlar ittifoqi boshlang‘ich tashkiloti yetakchilari,  sardorlari va badiiy ijodga qiziqqan yoshlar ishtirok etdi.
Erkin Vohidov nomidagi ijod maktabi tarbiyachisi Gulchehra Asronova yoshlar orasida kitobxonlikni keng targ‘ib etish yuzasidan mulohazalar bildirdi. Yoshlar tomonidan shoiraning hayoti va ijodi, bugungi adabiy jarayon, chop etilayotgan yangi asarlar haqida savollar berildi.
Bu kabi tadbirlar prezident, ijod va ixtisoslashtirilgan maktablarni rivojlantirish agentligi tasarrufidagi barcha maktablarda o‘tkazib kelinmoqda. Buning natijasi o‘laroq iqtidorli, ijodga qiziquvchi o‘quvchilarni shakllantirmoqda.
Jumladan, Abdulla Qodiriy nomidagi ijod maktabining 7-sinf o'quvchisi Azizova Madinaning Tong Yulduzi gazetasida "O'zbekiston bo'ylab sayohat qildik" nomli maqolasi bosilib chiqdi.
Olib borilayotgan chora-tadbirlar adabiyotimiz kelajagi uchun ham zamin hozirlamoqda, deyish mumkin.

Promotion of reading in art schools
In our country, various events are held to promote reading, to encourage young people to read, and thus to spend their free time meaningfully.
In particular, the Youth Union of Uzbekistan of Fergana region held a meeting The event was attended by leaders, leaders of the Youth Union Primary School of General Secondary Schools and young people interested in art.
Gulchehra Asronova, an educator at the Erkin Vahidov School of Creativity, commented on the importance of promoting reading among young people. Young people asked questions about the life and work of the poet, the current literary process, the new works being published.
Similar events are held in each Presedential, Creativity and Specialized Schools. As a result, they are developing talented, creative students.
In particular, Azizova Madina, a 7th grade pupil at the Abdulla Qodiri School of Creativity, published an article in the Tong Yulduzi newspaper entitled "We traveled around Uzbekistan."
It can be said that the measures taken are laying the groundwork for the future of uzbek literature.