Ikki tillik poetik lug‘ati bo'yicha Zoom orqali uchrashuv tashkil etildi
O‘zbek va ingliz tillaridagi  tasviriy ifodalarning ikki tillik poetik lug‘ati o‘zbek adabiyotidan xorijiy tillarga badiiy tarjimalarni amalga oshirishda ilk innovatsion loyiha hisoblanadi.
Agentlik tomonidan mazkur lug‘at mualliflaridan biri Alisher Navoiy nomidagi Toshkent davlat O'zbek tili va adabiyoti universiteti dotsenti, filologiya fanlari doktori Gulnoza Odilova  bilan  Zoom orqali uchrashuv tashkil etildi. Unda ushbu lug‘atdan qanday foydalanish, she’rlarni ingliz tiliga qanday tarjima qilish bo‘yicha mahorat darsi o‘tildi. Shuningdek, tarjima nazariyasidan saboq berildi hamda internetdagi sifatli bepul resurslar bilan  tanishtirildi.
Ushbu lug‘at ilm-fanni yana-da rivojlantirish, iqtidorli ijodkor yoshlarni badiiy tarjima va ilmiy faoliyatga keng jalb qilish, ularning o‘z ijodiy va intellektual salohiyatlarini ro‘yobga chiqarishlari uchun shart-sharoit yaratish hamda o‘zbek adabiyotidan ingliz tiliga badiiy tarjima ishlari maksimal darajada yengillashtirishni maqsad etgan.

The bilingual poetic dictionary of figurative expressions in Uzbek and English is the first innovative project in the implementation of literary translations from Uzbek literature into foreign languages.
The Agency organized a meeting with one of the authors of the dictionary, Gulnoza Adilova, associate professor of the Tashkent State University of Uzbek Language and Literature named after Alisher Navoi, Doctor of Philology, through Zoom. There was a master class on how to use this dictionary and how to translate poems into English. There was also a lesson on translation theory and quality free resources on the Internet.
This dictionary is aimed at further development of science, wide involvement of talented creative youth in artistic translation and scientific activity, creation of conditions for them to realize their creative and intellectual potential, as well as literary translation from Uzbek literature into English aimed at making their work as easy as possible.