Prezident, ijod va ixtisoslashtirilgan maktablarni rivojlantirish agentligi tashabbusi bilan tashkil etilgan “Raqamli avlod qizlari-2021” forumi mamlakatimizda qizlarning axborot-texnologiyalari sohasiga qiziqishini oshirish hamda ishtirokini rag‘batlantirishga, ta’limni targ‘ib qilishga va yetakchilik qobiliyatini rivojlantirishga qaratilgan.
Shuningdek, tanqidiy fikrlash, yetakchilik qobiliyatlarini shakllantirish, tadbirkorlik va innovatsion yo‘nalishlarda loyihalarni boshqarish malakalarini rivojlantirish, shu bilan birga o‘z oldilariga qo‘ygan maqsadlariga erishishda ularni qo‘llab-quvvatlash, keyinchalik ham qizlarning bandligini ta’minlash, soha mutaxassislari, mahalliy va yetakchi xalqaro ekspertlar ishtirokida tadbirlar, forumlar, seminarlar, amaliy mashg‘ulotlar, o‘quv kurslarini tashkil etish va o‘tkazish, iqtisodiyotning texnologik sohalarida gender muammolari to‘g‘risida aholining xabardorligini oshirish loyihaning asosiy maqsadi hisoblanadi.
Forumda 1241 nafar qizlar qatnashish istagini bildirib, ulardan 45 nafari 2 bosqichli saralash asosida tanlab olindi. Bunda ularning bilim va tajribasi, jamoada ishlash qobiliyatlari, tashabbuskorligiga alohida e’tibor qaratildi.
Ochilish marosimidan so‘ng, qatnashchilar 3 kun davomida malakali mentorlardan web-dasturlash, grafik dizayn, loyihalarni boshqarish yo‘nalishlarida bilim olishdi hamda guruhlarga bo‘lingan holda, ta’lim, tibbiyot, turizm sohalarida ma’lum ijtimoiy muammo yechimiga yo’naltirilgan loyiha ishlab chiqishdi.
Prezident, ijod va ixtisoslashtirilgan maktablarni rivojlantirish agentligi rahbari Hilola Umarova mazkur forumning bugungi davr uchun ahamiyati xususida ta’kidlab o‘tdi:
- Yurtboshimiz tomonidan iqtidorli yoshlarni qo‘llab-quvvatlash, xotin-qizlarning turli sohalarda o‘z o‘rniga ega bo‘lishi hamda ularni zamonaviy kasblarga yo‘naltirishga alohida e’tibor qaratilmoqda. Prezident, ijod va ixtisoslashtirilgan maktablarni rivojlantirish agentligi tashabbusi bilan tashkil etilgan ushbu forum ham ayni shu maqsadni ko‘zda tutadi. Shuni ham aytib o‘tish kerakki, ushbu loyiha eshitishida nuqsoni bor qizlarga ham o‘z iqtidorlarini namoyish etish imkonini yaratdi. Qatnashchilar ta’lim, tibbiyot, turizm sohalarida ma’lum ijtimoiy muammo yechimiga yo‘naltirilgan loyihalar ishlab chiqishdi.
Yopilish marosimida 15 ta jamoa o‘z loyihalarini hakamlar hay’atiga taqdim etishdi, bu loyihalar hakamlar hay’ati tomonidan baholandi va har bir yo‘nalish bo‘yicha eng dolzarb va innovativ deb topilgan loyiha ishtirokchilari rag‘batlantirildi.
Ta’lim yo‘nalishi bo‘yicha g‘oliblikni qo‘lga kiritgan daun sindromli bolalarning umumiy ta’lim olishiga yo‘naltirilgan “Porla” ijtimoiy loyihasining mobil ilovasi loyihasi ko‘pchilikning e’tiborini tortdi.
Tibbiyot yo‘nalishi bo‘yicha taqdim etilgan E-Med loyihasi ham Forumda eng yaxshi loyihalardan biri deb topildi. Ushbu loyiha yurtimizdagi barcha tibbiyot maskanlari, tibbiy varaqalar va tibbiy tashxislar bilan bog’liq barcha ma’lumotlarni elektron shaklga o‘tkazishni ta’minlashga qaratilgan.
Turizm yo‘nalishida taqdim etilgan gidlar topish, tashriflar haqida fikrlar va xizmatlarning aniq narxlari ko‘rsatilgan ma’lumotlarni jamlashga qaratilgan loyiha soha bo‘yicha mavjud muammolar yechimiga yo'naltirilgan.
Tashkil etilgan bu kabi loyihalar jamiyatimizda yetuk fikrli, mustaqil yoshlarni yuzaga chiqaradi, ularga yo‘nalish beradi va barkamol shaxs bo‘lib yetishlarida muhim vosita vazifasini o‘taydi.

“Digital Generation Ladies- 2021” Forum, initiated by the Agency for the Development of the Presidential, Creativity and Specialized Schools, aims to increase the interest and participation of girls in the field of information technology in our country, to promote education and develop leadership skills.
Also, it helps to develop critical thinking , project management skills in entrepreneurship and innovation, as well as to support them to achieve their goals, further organize of events, forums, seminars, workshops, training courses for girls and by local and leading international experts. Also, raising public awareness of gender issues in the technological spheres is the main goal of the project.
1241 girls applied to participate in the forum, 45 of them were selected on the basis of 2 stage selection. Particular attention was paid to their knowledge and experience, teamwork skills, initiative.
After the opening ceremony, the participants spent 3 days at the training held by qualified mentors in web programming, graphic design, project management. They were working in groups, focusing on solving a range of specific social problems in education, medicine, tourism.
Khilola Umarova, Head of the The Agency for the Development of the Presidential, Creativity and Specialized Schools, stressed upon the importance of the forum:
- The President of the Republic of Uzbekistan pays attention to the support of talented young people, the role of women in various fields and their guidance towards modern professions. The forum, initiated by The Agency for the Development of the Presidential, Creativity and Specialized Schools, has the same goal. It should be noted that this project provides an opportunity for girls to demonstrate their talents. The participants presented their projects aiming at solving certain social problems in the fields of education, medicine and tourism.
At the closing ceremony, 15 teams presented their project proposals , which were evaluated by the jury and the the participants whose projects were recognized as the most relevant and innovative in each area were rewarded.
The mobile app of social project “Porla” , which aims to provide general education to children with Down syndrome, won in the field of education and attracted a lot of attention.
“E-Med” project in the field of medicine was also recognized as one of the best projects at the Forum. The project aims to ensure that all medical facilities in the country, medical books and all information related to medical diagnoses are transferred to electronic form.
The project in tourism aims to solve existing problems in this field , such as the lack of information in terms of guides, reviews and the exact prices of services in the country.
Forums like “Digital Generation Ladies” help to develop mature, independent young people in our society, provide them with guidance and serve as an important tool for each of them to become the kind of person they intend to be.